Téma týdne- Karel Gott

15. března 2010 v 20:18 | Terkys182

Takže, zde si přečtete můj názor na Karla Gotta, včetně několika zajímavostí:

Dětství a mládí

Karel Gott se narodil 14. července roku 1939 v Plzni, ŘSR.
V mládí toužil stát se malířem. Po ukončení školní docházky v Praze se neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce - hudbě a zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák - amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, tedy v době, kdy v Československu stále ještě doznívala éra swingu a rock´n´roll bylo možné slyšet jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

Počátky jeho působení

V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. V roce 1960 definitivně odešel z ČKD a začal se profesionálně věnovat pouze zpěvu. Na pražské státní konzervatoři studoval do roku 1963 prezenčně operní zpěv u prof. Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina) a do roku 1966 pokračoval dálkově. Zpočátku ale u publika budil spíše smíšené a kontroverzní pocity[zdroj?]. Obecenstvo si těžce zvykalo na jeho projev, který se zcela vymykal zažitým trendům v taneční hudbě začátkem 60. let v Česku[zdroj?]. Teprve až éra twistu v letech 1962-64 přinesla do české pop music výrazné oživení. Začala také éra divadel malých forem, v nichž se rodila moderní česká populární hudba.

První úspěchy

V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků.
V roce
1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho kariéře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou "Až nám bude dvakrát tolik" zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho interpretace písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého "Oči sněhem zaváté" stala hitem roku. Karel Gott vyhrál čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963

Americké angažmá

V roce 1965, po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky textařem a skladatelem - bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno a Karel Gott odešel na 7 měsíců trvající angažmá do Spojených států (Las Vegas).

Bratislavská lyra

Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom (Vieroslav Matušík/Eliška Jelínková) a v roce 1969 bronzovou bratislavskou lyru za píseň Hej, páni konšelé (Jaromír Klempíř/Jiří Štaidl

Růst popularity

Koncem 60. let je už éra divadel malých forem a jejich písniček pryč. V pop music vzniká pozdější styl zvaný "střední proud" neboli "mainstream". (Rok 1967, kdy Karel Gott pobývá v USA je také na mnoho let už jediným rokem, kdy se podařilo jeho největšímu "rivalovi", Waldemarovi Matuškovi, zvítězit v anketě Zlatý slavík). Ze Spojených států se Karel Gott vrací jako sebevědomý profesionál. Po počátečních úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vychází jeho první (a hned zlaté) album a kdy jeho jméno začíná zdobit ozdobný přívlastek "Zlatý hlas z Prahy", se s plnou vervou pouští do nové práce také na domácí scéně. Opět jsme svědky jednoho hitu většího než druhého, je tu doba slavné Lady Carneval, skladby složené jedním z nejčastějších spolupracovníků Karla Gotta - Karlem Svobodou. V tomto období pak popularita Karla Gotta dosáhla mezinárodního rozměru. V roce 1977 se zúčastnil natáčení cover verze písničky All by myself věnované Janu Palachovi. Píseň se jmenovala "Můj bratr Jan" [2] Aby mohl pokračovat v kariéře[zdroj?], podepsal roku 1977 Antichartu jejíž text četl 4. února 1977 v Divadle hudby.

Zlatá éra Karla Gotta

V 80. letech vystupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii. Svůj repertoár rozšiřuje od popu přes lidovky až po klasikou hudbu. Objevuje se i v několika celovečerních i dokumentárních filmech.
V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Česku i v zahraničí dosahuje vrcholu, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování. Koncem 80. let je Karel Gott opět na vrcholu. V roce 1989 slaví těsně před revolucí své 50. narozeniny, stává se pomalu zpěvákem v letech, který má ta nejlepší za sebou, neusiluje za každou cenu o první příčky v hitparádách mladých, naopak dává přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí.
Gottovi byly po roce 1989 někdy vyčítány jeho dobré vztahy s komunistickým režimem

Zamýšlený konec kariéry

V roce 1990 se rozhoduje ukončit svoji kariéru a pořádá mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl však tak velký, že své rozhodnutí přehodnocuje. Není pochyb o tom, že by změna politického režimu a nové možnosti, kdy většina "normalizačních" hvězd upadla v zapomnění, případně se začala věnovat podnikání, měla nějaký vliv na oblibu Karla Gotta. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slavil ještě v letech 1995 a 1997). Během 90. let se věnuje také stále víc své druhé lásce - malování a své obrazy mimořádně úspěšně vystavuje v Česku i v zahraničí. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA.[8] V květnu 1993 oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo.[9] Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott při založení nadaci věnoval čtyři miliony korun, jeho partneři kontroverzní podnikatel František Mrázek a Miroslav Provod dali každý půl milionu.[10]
V obnovené anketě Český slavík navazující na svého legendárního předchůdce Zlatého slavíka obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes (2008). Celou dekádu úspěšných 90. let završuje famózním[zdroj?] koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.
Na své dřívější úspěchy navazuje i v současnosti a nové příznivce si získává i mezi nejmladší generací

Zlatý a Český slavík

V průběhu své více než čtyřicetileté pěvecké kariéry Karel Gott 35× zvítězil v anketě Zlatý, resp. od roku 1996 Český slavík (v letech 1963-1966, 1968-1981, 1983-1984, 1989-1990, 1996-1997, 1999-2009, třikrát skončil druhý (1967, 1991 a 1998) a třikrát třetí (1985, 1986 a 1987). V letech 1992-1995 se ankety Zlatý slavík ani Český slavík nekonaly.


Televizní ceny

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se koná od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem 24x (17x v kategorii Zpěvák, 7x v kategorii Absolutní vítěz). V roce 2010 získal v anketě Anno 2009 Zvláštní cenu televize Nova.[11

Vyznamenání

Dne 3. května 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul Zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul Národní umělec za výjimečnou uměleckou činnost.[12] Dne 28. října 2009 obdržel od prezidenta České republiky Medaili za zásluhy I. stupně.[13] Městská část Praha 5 mu jako významnému občanu udělila ve středu 28. října 2009 ve vile Portheimka Záslužou medaili za přínos městu.[14] 2. listopadu 2009 se stal čestným občanem rodného města Plzně a byl hejtmankou Miladou Emmerovou uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.Můj názor

Je určitě dobře, že se někdo takový narodil i v česku. Když se řekne Karel Gott, každý křovák si vspomene na česko a každý může říct: ,,Tak, v jedné takové malé, ale hezké zemi žije ten slavný Karel Gott, veleůspěšný člověk, který tuto zemi proslavil."
Pro nás Čechy je Karel Gott asi jako pro Ameriku Michael Jackson- s tím rozdílem, že Karel nefetuje, není obviněný, žije v menší zemi a přesto, že je starší než Michael, je stále ještě naživu. Ano- a taky nevypadá jako idiot a nemá za sebou X plastických operací.:)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama