Mrtvá nevěsta- recenze

20. března 2010 v 19:17 | Terkys182
Tento poměrně starý film od Tima Butona je především příběh o lásce. Místy je tato horrorová pohádka poněkud morbidní, když mrtvolám visí z hlavy oči, nebo když někomu vylézá z hlavy červ. Viktor je poněkud plachý mladý muž z malé viktoriánské vesnice z 19. století. Jeho rodiče jsou obchodníky s rybami, a to velice bohatí. Naopak rodiče jeho dohodnuté snoubenky Victorie jsou skrachovalí aristokraté s prázdným sejfem. A tak si Victor vezme Victorii a získá hodnost pro svou rodinu a Victoriini rodiče získají tučné věno do svého sejfu. Je tu však jeden malý problém- snoubenci se ještě v životě neviděli.
Plaší se setkají ve Victoriiném domě, kde si oba milí lidé ihned padnou do oka.
A jde se nazkoušet svatební slib. Jenže Victor je popleten krásou své snoubenky, stejně tak, jako je nervozní. Po třech hodinách, kdy mu upadne prsten, neumí slib a podpálí Victoriině matce šaty, mu oddávající nakáže naučit se svůj text. Victor vyklouzne z domu do temného lesa. Bloudí po něm a odříkává (mylně) svůj svatební slib. Když však sáhne do kapsy pro prsten, vytáhne i květinu, kterou mu dla Victorie. Při představě jejich společného života sebere všechnu kuráž, strach se rozplyne a on bezchybně odříká svůj slib(,,za ruku vezmu Tě já v ůdolí slzatém. Tvou číši naplním, neboť vínem budu v poháru Tvém. Pamatuj, že má svíčka osvětlí Ti cestu tmou. Tímto prstenem Tě žádám, abys byla mou), jenž završí navléknutím prstenu na suchou vět čnící ze země, nápadně podobnou lidské ruce. Vtom ruka ožije a táhne jej pod zem. Ruka se utrhne, přičemž stále pevně svírá Victora za ruku. Z místa, kde rostla ruka, vyleze ze země mrtvá nevěsta v potrhaných bílých šatech a řekne mu své "ano". Vyděšený Victor utíká lesem jenže překážky ho neustále spomalují a nevěsta za ním pluje dále. Když doběhne na most dělící vesnici od lesa, nikde nevidí svou mrtvolnou nevěstu. Vzápětí však stojí za ním a se slovy " nyní smíte políbit nevěstu") mu dává novomanželský polibek, přičemž se kolem nich semkne hejno havranů a Victor strácí vědomí. Když se probují, je v hospodě- v zemi mrtvých. Zatímco jeho pozemský život byl vykreslen ponurými barvami, plný strasti a smutku, svět mrtvých hraje barvami, přesto že tu pobíhají mrtvoly. Nikde nejsou žádní nemocní či chudí. Radují se z každého "nového masa"- nového mrtvého. Mrtví se nemají čeho bát, nic je nebolí a užívají si svého "života" naplno.
Victor se dozvídá, že jeho nevěsta se jmenuje Emily, a že ji kdysi obral o věno a zabil její snoubenec. Všichni je považují za manžele- vždyť se vzali. Po marném pokusu o útěk dostává Victor od své nevěsty svatební rad- svého dávno mrtvého pejska Kosťu. Victor vjišťuje, že život v zemi mrtých není nic zlého, ale přesto se chce vrátit ke své lásce a snoubence Victorii. Pod výmluvou návštěvy rodičů v zemi živých se vydává za Victorií, aby jí vše vysvětlil. Emily, která má zatím čekat v lese, přemluví červ z její hlavy, aby se za ním po dlouhém čekání vydala podle stop ve sněhu. Emily ho nachytá v pokoji Victorie a odvede ho zpět do země mrtvých. Victorie se může jen dívat, jak Victor se svojí mrtvou nevěstou opouštějí tento svět. Emily se s Victorem pohádá, protože jí lhal. Victor uprostřed řeci řekne, že by si ji nikdy nevzal a že to celé byl omyl. Emily zdrceně odchází. V ústraní se baví se svými "přáteli" červem a pavoučicí, kteří ji přemlouvají, že má na Victora právo, i když je mrtvá, aže být živý nic neznamená. Emily je však neposluchá, protože je přesvědčená, že by měli být spolu dva živí, a že tím, že si vzala Victora, ukradla Victorii její sen šťastně se vzít v předvečer jejich svatby.
Victor se přijde Emily omluvit, přičemž Emily hraje chmurnou, leč důstojnou hudbu, která dokonale podtrhává situaci. Victor se přidá, a zatímco Emily hraje smutně dál, hraje veselejší hudbu. Tak se střídá veselá a posmutnělá. Nakonec posmutnělá úplně ustoupí a oba dva, skvělí hudebníci hrají společně důstojnou melodii, která popisuje Emiliino utrpení a následné nalezení Victora, který ji má rád přes její stále vypadávající oko, upadávající končetiny a přes to, že je dávno mrtvá. Mezitím však zemře kočí Victorovi rodiny, který přijde do hostince a informuje Victora o stavu ve světě živých- že si Victorie má příští den vzít bohatého lorda. Ten však plánuje Victorii zabít a utéct s jejím věnem, o kterém si myslí, že je obrovské. Jak to ostatně udělal už před lety.
Emily se však dozvídá, že manželský slib, který s Victorem uskutečnili, jelikož smrt už je rozdělila. Je jen jediná možnost- zabít Victora. To vše však Victor zděšeně vyslechne.
Emily se však rozhodne, že ho nemůže zbavit života. Když to Victor uslyší, přesvědčí se o tom, že ho má Emily skutečně ráda a souhlasí. Musí znovu odříkat slib ve světě živých a poté vypít víno věčnosti- jed. Uspořádá tedy pro všechny mrtvé hostinu, která se koná ve světě živých. A tak se v domě Victorie najednou na nudné svatební hostině Victorie a sira oběví banda mrtvých ve smokingu. Nejdříve koluje panika, ale později živí shledají, že mrtví jsou vlastně jejich staří přátelé a příbuzní, kteří jsou dávno mrtví. Na svatbu mrtvoly, milé a krásné Emily a osměleného Victora však vtrhne i Victorie. Když ji Emily spatří, rozhodne se, že je nechá oddat se spolu a že seukradne Victorii její sny, jako je jí kdysi uradli před svatbou. vtom se na zcéně oběví sir, žematý s Victorií a rozčilený, že nemá žádné věno, které by ukradl. Vezme Victorii jako rukojmí. To se však nelíbí Victorovi a tak se strhne souboj mezi mužem a mužem, mezi mečem a vidličkou. Když už však chce sir probodnout Victora, postaví se mu do cesty Emily, která v něm poznala svého vraha. Meč se nežkodně zabodně do Emily, která si ho vytáhne z těla a nařídí s ním svému vrahovi, aby vypadnul. Ten však ještě arogantně připije Emly se slovy: "Na Emily- vždycky družičkou, nikdy nevěstou." Ještě se jí však se smíchem zeptá, jestli je možné zlomit mrtvé srdce. Avšak ke své smůle vypije otrávený pohár, který měl vypít Victor. Dokud je živý, mrtví na něj nemohou. Avšak po vypití silného jedu zemře a mrtví jej odtáhnou za dveře. Poslední stará kuchařka z hospody ještě smrtelně pronese: "Nové maso.", pokrčí rameny a zavže dveře. Emily se zorlouč s Victorem a Victorií. Pomalu kráší k otevřeným dveřím, naposledy se podívá na měsíc a s klidným výdechem se pomalu promění v hejno motýlů, kteří stoupají dále k měsíci. A tak je Emilin vrah potrestán, Emily už netrápí řádné starosti a Victor s Victorií jsou konečně svoji.
Hudební doprovody byly dokonalé, dokonale podtrhávaly atmosféru i emoce hlavních postav. Ať už dokonalé duo, upadávající končetiny nebo černý humor, tento příběh i film byl ten nejlepší, jaký jsem kdy slyšela. A věřte mi, já toho přečetla OPRAVDU hodně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama